Tävling

Kommande tävlingar 
Se klubbens tävlingar här 2017!

Resultat

Resultat från lydnadsprov den 25 november

Startklass
Domare: Lennart Ek

  1. Bengt Sundbaum med Alice, Roslagens Bk, uppfl
  2. Felicia Lindberg med Pepsi, Knivsta Bk, uppfl
  3. Conny Hallberg med Cox, Uppsala Bk, uppfl

(Ingen bild)

Klass 1
Domare: Marie Louise Härlin

  1. Emilie Hanström med Yztra, Åland, 1:a pris
  2. Hampus Stavem med Cora, Uppsala Bk, 1:a pris
  3. Elin Nordström med Lexie, Uppsala Bk, 1.a pris

(ingen bild)

Klass 2
Domare:Marie Louise Härlin

  1. Ann-Marie Lönnelid med Jerker, Roslagens Bk, 2:a pris
  2. Denice Robrandt med Vixi, Stockhoms södra Bk, 2.a pris
  3. Suzanne Krusenstierna med Caxie, Solna-Sundbybergs Bk,       3:e pris

Klass 3
Domare: Anna Carin Karlsson

  1. Michelle Holmlund med Kellie, Danderyd-Täby Bk, 1:a pris
  2. Camilla Grip med Krim, Vallentuna Bk,
    1:a pris
  3. Michelle Pettersson med Leasy, Uppsala HU,
    2:a pris


Resultat från bruksprov/sök den 4 november

Lägre klass
Domare: Elsa Brahm, Richard Karlen

1. Marita Neteborn med Ukraina, Tierps Bk,
uppfl.
2. Pia Brygård med Bono, Danderyd-Täby Bk,
uppfl.
3. Christina Österberg med Trixa, Roslagens         BK, uppfl.

 

Foto: Linda Liko

Högre klass
Domare: Marie Louise Härlin, Tomas Ivarsson

  1. Ann-Marie Lönnelid med Jerker, Roslagens Bk, godk.Övriga ekipage avbröt.

Elitklass
Domare: Marie Louise Härlin, Tomas Ivarsson

  1. Marie Dahlerus med Signe, Knivsta BK, godk.
  2. Li Hedenström med Lillis, Uppsala Bk, godk.

Övriga ekipage avbröt.


 Resultat från apellprov/sök och spår 7 oktober

Sök

 

  1. Malin Sagulin med Jackpot, Åland, uppfl
  2. Monica Peters med Qitzi, RBK, uppfl
  3. Annika Holmgren med Fuska , Österåkers BK, uppfl

 

 

 

 

 

 

Spår

 

  1. Emma Björklund med Sally, RBK, Uppfl
  2. Hampus Stavem med Cora, Uppsala BK, Uppfl
  3. Christer Ytterdal med Ville, Botkyrka BK, Uppfl

 

 

 

 

 


Resultat från KM i Bruks 24 september

  1. Lena Ferm med Malte (spår)
  2. Ann-Marie Lönnelid med Jerker (sök)
  3. Klara Kristalova med Zenga (sök)

GRATTIS ALLA!


Resultat från rallylydnadstävling 16 september

Nybörjare
Domare: Emma Björklund

 

1.Minna Likonen med Cassu, Ale BK, 95 p
1. Malin Wallbring med Elsa, Vllentuna BK, 95 p3.
3. Elsa Brahm med Curry, Knivsta BK, 88p

Fortsättning
Domare: Emma Björklund

1.Marie Peltomaa med Basil, Roslagens BK, 100
1.Cecilia van der Meulen med Boffie, Knivsta BK, 100 p
3.Linnea Sandberg med Cirkus, Gävle HU, 97 p

 

Avancerad
Domare: Agneta Johansson

  1. Linnea Källgren med Alissa, Roslagens BK, 89 p
  2. Emma Åhlén med Ebba, Uppsala HU, 83 p
  3. Anne-Christine Lackmar med Loppan, Häverö BK, 63 p

 

MästareDomare: Agneta Johansson

  1. Margareta Skaaret med Ztella, Uppsala BK, 99 p
  2. Lena Ekblom med Chili, Väsby BK, 97 p
  3. Eva Jansson med Daima, Häverö BK, 95 p

 

 


Resultat från lydnadstävling 2 september

FM

Startklass
Domare: Lennart Ek

  1. Maria Wägner med Ecco, Roslagens BK. Uppflyttad
  2. Britt-Marie Andersson med Terra, Märsta-Sigtuna BK. Uppflyttad
  3. Kristina Ottander med Lova, Roslagens BK. Uppflyttad

Lydnadsklass I
Domare: Lennart Ek

Bild saknas.

  1. Linnea Källgren med Alissa, Roslagens BK. 1:a pris
  2. Emelie Hanström med Yztra, Åland. 2:a pris
  3. Marie Wickberg med Wilma, Roslagens BK, 3:e pris

Lydnadsklass 2
Domare: Marita Berg

Bild saknas.

  1. Ann-Marie Lönnelid med Jerker, Roslagens BK, 2:a pris
  2. Hanna Eriksson med Nix, Uppsala HU, 0-pris

Lydnadsklass 3
Domare: Marita Berg

Bild saknas.

  1. Sandra Gisslar med Myx, Väsby BK, 1:a pris
  2. Malin Sagulin med Bingo, Åland, 1:a pris
  3. Malin Karlsson med Elton, Bro-Håbo BK, 1:a pris

EM

Startklass
Domare: Per-Olof Andersson

  1. Malin Bonell med Isa, Roslagens BK, Uppflyttad
  2. Maria Wägner med Ecco, Roslagens BK, Uppflyttad
  3. Nina Bergström med Minn, Danderyd-Täby BK, Godkänd

Lydnadsklass I
Domare: Sven-Erik Svensson

Bild saknas.

  1. Ulf Forsberg med Nick, Häverö BK, 3:e pris
  2. Marie Wickberg med Wilma, Roslagens BK, 0-pris
  3. Emelie Hanström med Ziva, Åland, 0-pris

Lydnadsklass 2
Domare: Sven-Erik Svensson

Bild saknas

  1. Fia Salmin Haking med Jep, Roslagens BK, 2:a pris
  2. Hanna Eriksson med Nix, Uppsala HU, 0-pris

Lydnadsklass 3
Domare: Per-Olof Andersson

Bild saknas

  1. Malin Karlsson med Elton, Bro-Håbo BK, 1:a pris
  2. Anna-Carin Karlsson med Dill, Bro-Håbo BK, 1:a pris
  3. Sandra Gisslar med Myx, Väsby BK, 1:a pris

Resultat från KM  i lydnad 26 augusti

  1. Malin Bonell med Isa
  2. Emma Björklund med Sally
  3. Jimmy Wranning med Harry

Resultat från KM i rallylydnad 26 augusti

1.   Emma Björklund med Ester
2.   Ann-Marie Lönnelid med Jerker
3.   Linda Sinclair med Griff

GRATTIS ALLA!


 

Resultat från lydnadstävling, lördag 1 juli
Startklass

Domare: Jimmy Wranning

PÅ PRISPALLEN:
1. Sandra Bauer me Deubleuse Zidane Ace, uppfl
2. Erica Rosendahl med Skärgårdenslamms Thill, uppfl
3. Jenny Luther Wiberg med Skogstrollets Miss Witchhat-5 Hexa, uppfl

 

Lydnadsklass 1

Domare: Irene Ronge

PÅ PRISPALLEN:
1. Kristin Svee med Agildes M&m Taste Like Geisha Gossip, 1:a pris
2. Emma Hammar med Blue Wingfires Yummiie Arrac, 1:a pris
3. Gerda Johansson med Zoy Zoys Hot Zalza, 1:a pris

 

 

Lydnadsklass 3
Domare: Jimmy Wranning

 

PÅ PRISPALLEN:
1. Gerda Johansson med Piggylands Orfeus Zorba, 1:a pris
2. Sandra Gisslar med Walkabout Myx, 1:a pris
3. Marie Blomfeldt Ullbitens Lina, 1:a pris

 

 

 

Startklass
Domare: Sandra Jansson

PÅ PRISPALLEN:
1. Sandra Bauer med Doubleuse Zidane Ace, uppfl
2. Josefine Bengtsson med Amber, uppfl
Mari Jomgart med Firefly Chuken Sakura          No Kuni Fly, Uppfl

 

 

 

Lydnadsklass 1
Domare: Maria Dunder

PÅ PRISPALLEN:
1. Emma Hammar med Blue Wingfires Yummie Arrac, 1:apris
2. Tina Engström med Engsboda Always On MY Mind Lucky, 1:a pris
3. Kristin Svee med Agildes M&m Taste Like Geischa Gossip, 1:1 pris

 

 

Lydnadsklass 2
Domare: Sandra Jansson

 

PÅ PRISPALLEN:
1. Alba Sand med Danilla, 2:a pris
2. Helen Eimar med Fornborgens Mistrer Milton , 0-pris
3. Tina Engström med Engsboda Sugar Daddy Robbin, 0-pris

 

 

Lydnadsklass 3
Domare: Maria Dunder

PÅ PRISPALLEN:
1. Maria Blomfeldt med Ullbitens Lina, 1;a pris
2. Gerda Johansson med Piggylands Orfeus Zorba, 2:a pris
3.  Barbro Pålsson med Bobby-Linas So Why Not Linus, 2;a pris

 

 


Resultat från vårtävlingen, söndag 28 maj

Nordic Style spår
Domare: Kathe Jonsson

 

Alla tre på pallplats godkända.

 

 

 

 

 

Lydnad startklass
Domare: Jimmy Wranning

 

  1. Emma Björklund med Sally, Roslagens BK, uppf
  2. Maria Matt med Puma, SSRK östra, uppf
  3. Britt Inger Ersenius med Bowie, Häverö BK, uppfl

 

 


 

Resultat från vårtävlingen, lördag 27 maj

Lägre sök
Domare: Hans Öijerstedt, Cecilia Deckel

 

 

1.Lotta Larsson med Knota, Bro-Håbo BK, uppf

2.Malin Gustavsson med Elsa, Uppsala BK, uppf

 

 

 

 

 

Högre sök
Domare: Hans Öijerstedt, Cecilia Decker

 

 

  1. Irma Grahn med Dukke, Vällingby BK, godk
  2. Petri Pironen med Sota, Järfälla BK, godk

 

 

 

 

 

 

Elit sök
Domare: Hans Öijerstedt, Cecilia Decker

 

 

 

  1. Gunilla Stare med Lina, Nacka BK, Cert
  2. Gunvor Isgren med Mila, Bro-Håbo BK, godk

 

 

 

 

 


Resultat från vårtävlingen, torsdag 25 maj

Appellklass
Domare: Marita Berg, Rickard Karlén
Spår

  1. Kitty von Walden med Nica, Bro-Håbo BK, uppf.
  2. Emma Björklund med Sally, Roslagens BK, godk.
  3. Lotta Hultberg med Izy, Roslagens BK, godk

 

 

Sök

  1. Kerstin Nilsson med Wilja, Östhammar BK, uppfl
  2. Ulla Söderbärg med Exi, Roslagens BK

 

 

 

Lägre spår
Domare: Kathe Jonsson, Göran Hawée

 

  1. Sonja Lindström med Krokus, Roslaagens BK, uppf
  2. Lotta Björn med Flax, Botkyrka BK, uppf
  3. Jessica Röttger med AVA, Haninge BK, godk

 

 

Högre spår
Domare: Kathe Jonsson, Göran Hawée

 

  1. Camilla Berg med Öza, Solna-Sundbybergs BK, uppf
  2. Jan-Ola Nyberg med Melker, Solna-Sundbybergs BK, uppf
  3. Agneta Färnefors med Dixie, Märsta-Sigtuna BK

 

Lägre sök
Domare: Lennart Ek, Ulf Domeij

 

  1. Ann-Marie Lönnelid med Jerker, Roslagens BK, uppf
  2. Camilla Schaug med Fritjof, Botkyrka BK, uppf
  3. Christina Österberg med Trixa, Roslagens BK, godk.

 

 

 

Högre sök
Domare: Lennart Ek, Ulf Domeij

 

1.Elin Spangenberg med Morran, Uppsala BK, uppf
2.Hans Öijerstedt med Qalle, Roslagens BK, godk

 

 

 

 

 

 

 

Elit sök

Domare: Göran Hawée, Tomas Ivarsson

  1. Katarina Samuelsson med Flora, Roslagens Bk, Cert
  2. Krister Wall med Gunde, Norrköpings BHK, godk

 

 

 

 


Resultat från vår rallylydnadstävling på klubben den 20 maj 2017
Domare Lotta Carlberg

 

Nybörjarklass

1:a Anita Hildén med Fiona, Tyresö BK, 90 p
2:a Mia Unger  med Benny, Stockholms södra BK, 89 p
3:a Marie Wickberg med Wilma, Roslagens Bk, 85 p

Fortsättningsklass

1:a Eva Bothin Örby med Freja, Danderyd-Täby BK, 98 p
2:a Eva Bergenhill med Neil, Roslagens BK, 97 p
3:e Nenette Bergendorff med Lizzi, Väsby BK, 90 p


Resultat från vår lydnadstävling klass 3 tävling på klubben den 8 april 2017

Förmiddagen

Domare:Sandra Jansson   TL: Susanne Ortmanns, Jimmy Wranning

1.a  Rosie Gernelin med Asketotts Harley, Bro-Håbo BK, 1:a pris

2.a  Michelle Holmlund med Vallhunden Peak, SBK:s Stockholmsavd., 1:a pris

3.a  Camilla Grip med Agdalavallarnas Tim, Vallentuna BK, 1:a pris

 

Eftermiddagen

Domare: P-O Andersson   TL: Susanne Ortmanns, Jimmy Wranning

1.a Rosie Gernelin med Asketotts Harley, Bro-Håbo BK, 1:a pris.

2.a Fredrika Riström med Somolis Bolt, Boden HU, 1:a pris.

3.a Malin Sagulin med Winning Line´s Light My Fire, Åland, 1:a pris.


 

Tidigare tävlingsresultat

Resultat från vår tävling i Frötuna ridhus den 11 febr 2017

Domare: Jimmy Wranning      TL: Susanne Ortmanns

Klass 1

1.a Klara Kristalova med Janggo
2.a  Eva Bergenhill men Niel
3.e Thomas Flores med Vida

Start klass
1 Mojje Mojje, Border collie
Marie Bertell Åland Ej på bild
188.5 Uppflyttad
2 Deminas Embla Embla, Rottweiler
Jennie Säll Pedersen Svenska Rottweilerklubben Uppland
186.0 Uppflyttad
2 Conover´s Tuffies Deco Dream Mega, Labrador retriever
Sara Nilsson Roslagens BK
186.0 Uppflyttad

Våra tävlingsekipage
Funktionärer för tävling
Statuter och Vandringspriser

Mailadress för kontakt med tävlingskommitteén.
tavling@roslagensbk.se

Klara Kristalova Tfn: 070-7571655 (Bruks-spår/sök; IPO )

Kenneth Mützell Tfn: 070-392 79 25 (Sekreterare)

Jimmy Wranning Tfn: 0707 559996 (Lydnad)

Emma Björklund Mail: emmabjeurklund@hotmail.com (Rallylydnad)

———————————————

Anmälan görs på:

———————————————-

RBK anordnar ett antal tävlingar per år

Sök
Spår
Appell
Lydnad

Detta kräver många frivilliga insatser från Er medlemmar
för att allt ska fungera. Tex behövs hjälp med detta:
– skriva åt domaren
– sökfiguranter
– spårläggare
– köket
mm

Vill Du hjälpa till, kontakta någon i kommittén.
Det går också bra att skicka ett mail.

Tävlingsekipage
Hej alla tävlingsekipage, resultattavla finns på klubben.
Vill ni vara med så skicka bild och info, hundens namn,
födelsedag och namn på föraren +
maila detta till
jenny.nilsson@arkitektkopia.se