I lydnad ska hunden utföra ett flertal  olika moment både nära föraren och på avstånd. Hunden ska bland annat kunna hämta föremål och hoppa över hinder.

Gillar du och hunden utmaningar, att träna detaljer och lösa svårigheter är lydnad något för er.

Vill du veta mer, kontakta Jimmy Wranning, tel 070-7559996.

 


Resultat från lydnadsprov den 6 juli 2019

Startklass
Domare: Annika Sjöblom

  1. Denice Robrandt med Ruby, Stockholms Södra BK, uppfl.
  2. Hannah Leach med Nala, Nacka BK, uppfl
  3. Madelene Arvidsson med Deli, Vallentuna BK,Uppfl

Klass 2
Domare: Ulrika Norell

 

  1. Emilie Dahl med Prim, Stockholms HU, !:a pris
  2. Åsa Lundbergh med Pumi, Nacka BK, 1:a pris
  3. Sara Frid med Hera, Uppsala BK, 0-pris

 

 

Klass 3
Domare: Marita Berg

  1. Sandra Gisslar med Myx, Väsby BK, 1:a pris
  2. Amanda Bjelkelöv med Marwin, Solna-Sundbybergs BK, 1:a pris
  3. Fredrika Riström med Bolt, Väsby BK, 1:a pris


Resultat från startklass den 6 juni 2019

1. Lilian Flinge, Ullahedens Faithful Fajta, Nyköpings BK, Uppflyttad
2. Monica Friman, Wayos Faolan Finley, Åland, Godkänd 
3. Monica Friman, Bordirus Little Sunshine , Åland
3. Jessica Broberg, Lykkelycka’s Wonderwoman, Haninge BK
Stort grattis till er alla och väl kämpat i värmen och med all störning☀️


Resultat från klubbens sista lydnadsprov  2018-11-24.

Klass 3
Domare: Anna-Carin  Karlsson, Mikael Ivanov
Tävlingsledare: Susanne Ortmanns, Jimmy Wranning

Ingen bild

  1. Tina Rosberg med Little-Joe, Mälarö Bk, 1:a pris
  2. Ewa Svensson Wirström med Nemi, Mälarö Bk, 1:a pris
  3. Tina Rosberg med Vargen, Mälarö Bk, 2:a pris

Klass 2
Domare: Maria Dunder, Per-Olof Andersson
Tävlingsledare: Susanne Ortmanns, Jimmy Wranning

 

  1. Pia Brygård men Bono, Danderyd-Täby Bk, 3:e pris
  2. Åsa Nybäck-Nakell med Thilda, Lidingö Bk, 3:e pris
  3. Ann-Marie Lönnelid med Jerker, Roslagens Bk, 3:e pris

 

Klass 1
Domare: Sandra Jansson
Tävlingsledare: Raisa Wranning

 

  1. Britt-Marie Andersson med Terra, Märsta-Sigtuna Bk, 1:a pris
  2. Ulrika Norell med Czid, Valbo Bk, 1:a pris
  3. Josefin Hansson med Frank, Danderyd-Täby Bk, 2:a pris

 

Startklass A
Domare: Per-Olof Andersson
Tävlingsledare: Raisa Wranning

Ingen bild

  1. Lotta Simonsson med Gry, SSRK Östra, uppfl.
  2. Alba Sand med Judas, Stockholms hundungdom, uppfl.
  3. Linda Backlund med Caprice, Östhammars Bk, uppfl.

Startklass B
Domare: Marie Louise Härlin
Tävlingsledare: Raisa Wranning

 

  1. Amanda Bjerkelöv med Lumi, Solna-Sundbybergs bk, uppfl
  2. Mari Andersson med Prisma, Roslagens Bk, uppfl
  3. Lovisa Palmblad med Belle, Nacka Bk, uppfl

 

 

 

Grattis alla!


Det har på klubben hållits kurs för tävlingsinriktade i lydnadsmomenten.
Inhyrd instruktör var Heidi Billkvam.

Kurs 1 var i två dagar och deltagarna tränade momenten i klass II och III. Trots kallt och regnigt väder var stämningen på topp.

Alla fick själva välja vilka moment de ville ha hjälp med. Heidi kom med goda råd, tips och peppning.

Kurs 2 var för de som vill tävla i lydnad oavsett klass.


Klubbmästare 2018

Susanne Ortmanns med Maya

Hela prispallen
Domare: PO Andersson

 1. Susanne Ortmanns med Maya

2. Emma Björklund med Sally

3. Ann-Marie Lönnelid med Jerker

 


Klubbmästare 2017

Malin Bonell med Isa